windows 8 oem license buy

microsoftproductkeys

parajumpers microsoft office 2010 product key help

Facebook Fotoğraf AçıklamalarıGoogle Arama

facebook-fotograf-aciklamalari

Nasıl yapılır kategorimizde, Facebook fotoğraf açıklamaları oluştururken işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını paylaşıyoruz. Fotoğrafları yorumlamak ve açıklamalar eklemek bilgi istemektedir. Facebook fotoğraf açıklamalarını yaparken kullanabileceğiniz bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Çektiğiniz, paylaştığınız fotoğrafa açıklama eklemeden önce ilk yapmanız gereken şey fotoğrafı anlamaktır. Detayları göz ardı etmeden her karenin farkına varın. Neyin nerede nasıl olduğuna dikkat edin. Fotoğrafı anlayarak bilinçaltınıza atın.

Fotoğrafın açıklamasını yazmak için onu anlamanın yanı sıra yorumlamanın etkisi vardır. Fotoğrafı bilinçaltına attıktan sonra dinleme aşamasını bitirdiniz demektir. Karşı tarafı dinledikten sonra konuşmak gerekir.

İletişimin doğru şekilde sağlanması için anladıklarınızı iyi ifade etmelisiniz. Fotoğrafla konuşmaya başlayın ve “Sen nesneleri böyle tutarak şu mesajı vermişsin” gibi cümleler kurun.

Anlamak ve yorumlamak bir fotoğrafa açıklama eklemenin en iyi yollarından biridir. Fotoğrafı yazılı metine çevirmek için teknik detayları kullanabilirsiniz. Resimde yer alan bir kişi varsa duruşunu verdiği pozu ele alabilirsiniz.

Fotoğrafın parlaklığı daha fazla olsaydı nasıl olurdu, gün ışığı yeterli mi, flu ise fluluk olağan bir şekilde mi oluşmuş vb. teknik detayları sorgulayabilirsiniz.

Fotoğrafın teknik detaylarının yanı sıra açıklamanın teorik olmaması için sanatsal açıdan ele alabilirsiniz. Fotoğrafın kadrajı ve kırpılmasını düşünebilirsiniz. Olmaması gereken objeler mi görüyorsunuz, kadraj dar mı, açı ne kadar doğru yakalanmış vb. soruların cevaplarını arayabilirsiniz.

Fotoğrafla ilgili inceleme yaptığınıza göre az çok kafanızın içinde oturmuş bir betimleme vardır. Bu esnada fotoğrafta şu olsaydı daha iyi daha çekici diyebilirsiniz. Fotoğrafın daha iyi hale gelmesi için neler gerekirdi sorusunun cevapları açıklamanızı bir üst boyuta taşıyacaktır. Dozunu fazla kaçırmamak gerekiyor.

Metin yazarken son kontrolü yapacağınız gibi fotoğrafa eklediğiniz açıklamayı son kez okuyun. Fotoğrafa yaptığım yorum şöyle “Çünkü..” diye düşündüğünüzde cevabını söyleyebilmelisiniz. Çünkünün devamını getirebilmeniz fotoğraf açıklamanızın anlamlı olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın